Numer VIN to podstawowy numer identyfikacyjny każdego samochodu. Dokładnie jest to numer identyfikacyjny nadwozia auta. Dawniej do identyfikacji aut stosowano dwa numery: był to numer silnika oraz numer nadwozia. Jednak od wielu lat standardem dla wszystkich producentów aut na świecie jest numer VIN.
Do czego jest potrzebny numer VIN? Zastosowanie numeru VIN
W 1981 roku doszło do porozumienia, dzięki któremu ustalono zasady oznaczania samochodów na całym świecie. Opracowano wówczas sposób nadawania numeru VIN, który jest niepowtarzalny dla każdego samochodu na świecie. Zgodnie z ustaleniami i opracowanym wzorem, numery VIN muszą nadawać wszyscy producenci aut na świecie.
Numer VIN służy również do identyfikacji przyczep samochodowych.
Stosowanie numeru VIN znacząco ułatwiło pracę urzędnikom i policji na całym świecie. Numer VIN stał się podstawowym numerem identyfikacyjnym pojazdu.
Kiedy będziesz potrzebować numeru VIN?
– Przy zakupie auta używanego, przy zakupie auta nowego, przy podpisaniu umowy o kredyt, leasing albo wypożyczenie.
– Przy rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji – numer VIN jest wbity w dowód rejestracyjny auta.
– Przy przeglądzie zerowym, który musisz wykonać w Stacji Kontroli Pojazdów, gdy kupujesz auto sprowadzone z zagranicy (wcześniej niezarejestrowane w Polsce).
– Przy ubezpieczeniu samochodu – gdy będziesz kupować ubezpieczenie OC lub AC.
– Przy przeglądzie samochodu w Stacji Kontroli Pojazdów – diagnosta używa numer VIN do identyfikacji pojazdu. Ponadto diagnosta sprawdza poprawność numeru VIN na karoserii i jego zgodność z dokumentacją auta.
– Przy sprawdzaniu auta przed zakupem gdy korzystasz z serwisów oferujących darmowe lub płatne sprawdzenie pojazdu po numerze VIN.
– Przy kupowaniu części zamiennych. Po wprowadzeniu numeru VIN do katalogu referencji sprzedawca części zamiennych na pewno idealnie dobierze podzespoły do Twojego samochodu.
– Przy ogłaszaniu akcji naprawczych przez producentów samochodów.
– Przy opłacaniu podatków (cło, akcyza, VAT) od sprowadzenia auta z zagranicy.
Z numerów VIN korzystają też Policje na całym świecie. Dzięki temu podczas sprawdzania auta po numerze VIN możesz uzyskać informację o tym, czy pojazd nie figuruje w rejestrze aut skradzionych.
Jak nanoszony jest numer VIN w samochodach?
W większości aut, zwłaszcza starszych, numer VIN był wybijany na karoserii za pomocą metalowych wybijaków (tzw. znaczników mechanicznych).
W nowszych samochodach coraz częściej stosuje się metodę laserowego wypalania numeru VIN. Jest to tańsze, bezpieczniejsze i trudniejsze do podrobienia. Dawniej auta po kradzieży miały przebijane numery VIN za pomocą wybijaków. Takich samych, jakie stosowano w zakładach produkcyjnych.
Gdzie znajdziesz numer VIN?
Kiedy kupujesz auto używane, po pierwsze musisz sprawdzić pojazd po numerze VIN. Możesz sprawdzić auto po VIN za darmo, korzystając z naszego serwisu Historia Szkód. Zupełnie za darmo dowiesz się, czy pojazd miał zapisane jakieś szkody i czy nie był kradziony. To bardzo wartościowe informacje.
Po wykupieniu raportu płatnego Historia Szkód możesz dodatkowo zweryfikować przebieg auta, wyceny odniesionych uszkodzeń (wartości szkód – kosztorysy naprawy) i wiele innych ważnych rzeczy. Sprawdzenie auta po VIN to podstawa.
Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu, musisz koniecznie sprawdzić, czy numer VIN w jego dokumentach zgadza się z numerem wybitym na karoserii.
Numer VIN znajdziesz w:
– Dowodzie rejestracyjnym pojazdu – na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego.
Numer VIN znajduje się pod pozycją E. Jest to siedemnastoznakowy numer.
– Umowie ubezpieczenia OC i AC.
Gdzie znaleźć numer VIN w samochodzie?
– Na tabliczce znamionowej, która jest zamontowana w komorze silnika samochodu. Jest na niej wybity numer VIN auta. Tabliczka znamionowa jest najczęściej montowana na przegrodzie czołowej, w pobliżu gniazda prawego amortyzatora albo przy prawym wzmocnieniu bocznym. Wszystko zależy od konstrukcji auta i ilości miejsca pod maską.
– Na płycie podłogowej auta, przed fotelem pasażera.
– Na słupku po stronie pasażera.
– W bagażniku, po prawej stronie. Najczęściej przy kole zapasowym.
– Na naklejce albo tabliczce identyfikacyjnej, która jest naklejona na klapę bagażnika samochodu od strony wewnętrznej.
Pierwszy człon numeru VIN – 3 znaki – to World Manufacturer Identyfication czyli dane producenta samochodu.
Drugi człon numeru VIN – 6 znaków – Vehicle Descriptor Section, czyli zakodowane informacje o pojeździe i jego wyposażeniu.
Trzeci człon numeru VIN – 8 znaków – Vehicle Identyfication Section – niepowtarzalny numer oznaczający konkretny samochód.
Sprawdzenie auta po VIN – tylko z Historia Szkód
Darmowa historia pojazdu po VIN – to jest możliwe na stronie HistoriaSzkód.pl! Zupełnie za darmo dostaniesz odpowiedź na pytanie, czy dane auto miało jakieś szkody (czy było po wypadku, zalaniu, kradzieży), które zostały zgłoszone do jego ubezpieczyciela. Warto też kupić płatny raport na Historia Szkód, umożliwiający dokładne sprawdzenie auta po VIN. Dowiesz się z niego wielu interesujących informacji o aucie, które chcesz kupić. Jeśli zdecydujesz się na zakup pojazdu uszkodzonego, z raportu możesz dowiedzieć się o wartości szkód, jaka została ustalona przez ubezpieczyciela.
Pamiętaj też o dokładnym sprawdzeniu auta przed zakupem pod względem technicznym. Możesz pojechać do wybranego przez Ciebie warsztatu samochodowego, możesz też sprawdzić auto w SKP. Jest jeszcze inny sposób, bardzo wygodny. Możesz wykupić usługę sprawdzenia auta przed zakupem u rzeczoznawców samochodowych Motocontroler. W tym przypadku auto może znajdować się w dowolnej części kraju. Rzeczoznawca dokona dokładnego sprawdzenia i prześle Ci kompleksowy raport, z co najmniej kilkudziesięcioma zdjęciami oraz osobistą opinią na temat auta.
________________________________________________________________________________________________
Autor: Michał Lisiak
Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację „dla ludzi”. Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.